Arengukava eesmärk on saavutada ühiskondlik kokkulepe metsade jätkusuutliku majandamise suunamiseks metsanduse arengukava abil arvestades nii sotsiaalseid, majanduslikke, keskkonnakaitse kui ka kultuuri aspekte. Jätkusuutlik metsamajandus tähendab metsade kasutamist sellisel viisil ja sellises ulatuses, mis tagab nende elustiku mitmekesisuse, tootlikkuse, uuenemisvõime, elujõulisuse ja potentsiaali ning võimaldab metsadel ka tulevikus teisi ökosüsteeme kahjustamata täita ökoloogilisi, majanduslikke ja sotsiaalseid funktsioone nii kohalikul, riigi kui ka maailma tasandil (vastavalt Forest Europe ministrite 1993. a Helsingi resolutsioonile H1).


Metsanduse arengukava koostamisele annab aluse metsaseadus. Metsaseaduse paragrahvi 7 kohaselt koostatakse metsanduse suunamiseks iga kümne aasta jaoks metsanduse arengukava.

Metsandust käsitleva valdkonna arengukava kinnitab Riigikogu.

Metsaseaduse kohaselt moodustab keskkonnaminister metsandust käsitleva valdkonna arengukava koostamiseks  juhtrühma, mille tegevusse kaasatakse metsandusega tegelevad uurimisasutused ning muud olulised metsandusega seotud huvirühmad. MAK2030 juhtrühma kuuluvad metsanduse ökoloogilise, sotsiaalse, kultuurilise ja majandusliku huvi esindajad.

Metsanduse arengukava aastateks 2021-2030 koostamise protsessi koordineerib Keskkonnaministeerium.

Kuidas arengukava koostamist ette valmistati?
 

Esimese sammuna moodustati 2018. aastal arengukava koostamise ettepaneku koostamiseks töörühm, mis selgitas välja metsanduse lahendamist vajavad probleemid ning sõnastas metsanduse arengukava koostamise eesmärgid.

Paralleelselt töörühma kohtumistega telliti teadlastelt alusuuring, mis samuti aitas tuvastada probleemistikku. Alusuuringu tulemusi kasutati ettepanekus olukorra kirjeldamiseks ning kasutatakse alusmaterjalidena vastavate teemade käsitlemisel arengukava koostamisel.

Keskkonnaministeerium esitas metsanduse arengukava koostamise ettepaneku Vabariigi Valitsusele, mis algatas metsanduse arengukava koostamise 10. jaanuaril 2019.

Koos arengukava koostamise algatamisega tellib Keskkonnaministeerium ka selle keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH), mis viiakse läbi paralleelselt arengukava enda koostamisega.

Metsanduse arengukava koostamise juhtimiseks kutsus keskkonnaminister kokku juhtkogu. Juhtkogu koosnes huvirühmade, riigi- ja uurimisasutuste esindajatest. Juhtkogu peamine eesmärk oli saavutada konsensus metsanduse arengukava terviktekstis ning esitada arengukava eelnõu keskkonnaministrile. Juhtkogu kohtus esimest korda 6. märtsil 2019.

24. märtsil 2021 moodustati keskkonnaministri käskkirjaga uus juhtkogu (9 liiget). Peamiselt teadlastest koosnev juhtkogu sai ülesandeks keskkonnaministri nõustamise, et seni koostatud materjalide ja teadaolevaid huvisid arvestavalt saaks ministeerium MAK2030 protsessi lõpuni viia. Juhtkogu jälgib, et  senise  osalusprotsessi järeldused saaksid arengukavas arvestatud ja aitab leida viisi, kuidas siduda juurde teemad, mille aruteluks polnud otsustusprotsessi ajal olemas piisavalt andmeid.

Laiapõhjalise ühiskondliku kokkuleppe saavutamiseks kutsuti kokku  rahva esindajate arutelu, metsakogu, kuhu loositi 50 liiget ennast üles seadnud kandidaatide hulgast. Metsakogu tulemuseks oli metsanduses kirjeldatud probleemide lahendamise ettepanekud, mille kaks metsakogu esindajat viisid huvirühmade aruteludesse. Metsakogu kohtumised toimusid 30.-31. märtsil ja 6.-7. aprillil 2019.

Huvirühmade arutelude tulemuseks oli metsanduses kirjeldatud probleemide lahendamise ettepanekud. Aruteludel said osaleda juhtkogu liikmed ning huvirühmade ja metsakogu esindajad. Aruteludesse kutsuti huvirühmi laiemalt kui juhtkogusse. Vajadusel kaasati valdkondlikke eksperte. Huvirühmade arutelud toimusid mais 2019.

Koostöös teadlastega koostati huvirühmade aruteludest tulnud ettepanekute põhjal metsanduse arengustsenaariumid. Kuna aga arengustsenaariumite mõjuhinnang kukkus läbi, siis juhtkogu ei soovinud arengustsenaariumite aruteludega edasi minna ning otsustas (dets 2019), et MAK2030 eelnõu esmase kavandi koostamine jäetakse Keskkonnaministeeriumile etapiviisiliselt ja pidevat juhtkogult tagasisidet küsides.

MAK2030 koostamise alamlehte täiendatakse regulaarselt vastavalt protsessi kulgemisele.

Lisainfo:

Kaasamine MAK2030

Kuidas saab kaasa rääkida metsanduse uue arengukava koostamisel?

Metsanduse arengukava on riigile oluline ja suurt mõju avaldav dokument, mis vajab  huvirühmade ja avalikkuse põhjalikku kaasamist. Arengudokumendi koostamise käigus võib tekkida eriarvamusi ja huvide ristumisi. Huvirühmade kaasamise abil saab kvaliteetse lõpptulemuse valmimiseks ja põhjendatud valikute tegemiseks koguda häid mõtteid, lahendusi ja ekspertarvamusi. Hästi ja läbimõeldult ellu viidud kaasamine loob eelduse, et metsanduse arengukava valmib kõikide huvirühmade ettepanekuid kaaludes ja saab Riigikogu heakskiidu.

Kaasamist planeeritakse kogu protsessi vältel, kogudes kokku huvirühmade ettepanekud ja arvamused.

  • Lähteülesande koostamiseks moodustati asjatundjatest ja huvilistest töörühm, kus kaardistati valdkonna probleemid ning toimusid avalikud kaasamisüritused.

  • Erinevate huvirühmade esindajatest moodustati juhtrühm ja valdkondlikud töörühmad, kus valmisid esialgsed ettepanekud ja MAK2030 peatükkide algtekstid.

  • Valdkondlike töörühmade arutelu tulemused avaldatakse MAK2030 kodulehel, kus on võimalik tutvuda kõikide uuringute, töörühmade koosolekute protokollide ja esitatud ettepanekutega.

  • Arengukava koostamise ajal saab ettepanekuid esitada töörühmade, MAK2030 kodulehe ja e-posti aadressi [email protected] kaudu.

  • Avalikud arutelud toimuvad nii Vabariigi Valitsusele arengukava koostamise ettepaneku tegemiseks kui ka arengukava eelnõu valmimisel.

  • Metsanduse arengukava küsitlus: huvirühmadelt arengukavale esitatavate ootuste kokkukogumine (küsitlus oli avatud kõigile huvilistele).

Orienteeruv aeg Tegevus
detsember 2017

Kogunes keskkonnaministri metsandusnõukogu, kus arutati MAK2030 koostamise tööplaani.

veebruar 2018

Kogunes keskkonnaministri metsandusnõukogu, kus tehti ettepanek MAK2030 algatamise töörühma koosseisu kohta ning arutati MAK2030 koostamise alusuuringu lähteülesannet.

veebruari
teine pool 2018
Moodustati algatamise töörühm. Tellitakse alusuuring.
13. märts 2018

Toimus avaüritus, kus tutvustati avalikkusele MAK2030 koostamise protsessi ning selles kaasarääkimise võimalusi.

Ettekanded: 

Marku Lamp, Keskkonnaministeeriumi asekantsler

Lauri Hetemäki, Euroopa Metsainstituudi asedirektor

Avaürituse salvestust saab vaadata siit.

märts-september 2018

Toimub ideede, probleemide ja eesmärkide kogumine kõikidelt huvilistelt (vt kaasamist).
Algatamise töörühma kohtumised, mille raames toimub metsanduses lahendamist vajavate probleemide selgitamine ning lähteülesande koostamine Vabariigi Valitsusele MAK2030 koostamise algatamiseks.

Töörühma esimene kohtumine toimus 22. märtsil.
Töörühma esimene kohtumine toimus 14. juunil.
Töörühma kolmas kohtumine toimus 13. septembril.
Töörühma kohtumiste materjalidega on võimalik tutvuda MAK2030 algatamise töörühma kohtumiste lehel.

sügis
2018

Keskkonnaministeerium esitab MAK2030 koostamise ettepaneku Vabariigi Valitsusele.  

sügis
2018

Vabariigi Valitsus kiitis heaks MAK2030 koostamise ettepaneku; valmis alusuuring ; moodustatakse MAK2030 koostamise juhtrühm ja temaatilised töörühmad, kus algab küsimuste sisuline lahendamine. Keskkonnaministeerium algatab keskkonnamõjude strateegilise hindamise (KSH).

6. oktoober 2018

Teine avalikkusele mõeldud suurüritus toimus 26. oktoobril Tallinnas Kultuurikatlas, kus tutvustati Vabariigi Valitsuse algatatud dokumenti ja protsessi seisu. Infopäeva salvestust saab järelvaadata siit.

Suurüritusel esitletud ettekanded:

märts 2019

Keskkonnaminister kinnitas metsanduse arengukava 2030 juhtkogu koosseisu. 6. märtsil toimus juhtkogu esimene kohtumine, kohtumise materjalide ja taustamaterjalidega on võimalik tutvuda juhtkogu kohtumiste lehel.

märts-aprill 2019

Metsakogu loosimine ning metsakogu kohtumised 30-31 märts ja 6.-7. aprill. Metsakogu taustamaterjalidega on võimalik tutvuda siin.

mai 2019 Huvirühmade kohtumised arengukava eesmärkide ning meetmete seadmiseks 6-7., 16-17. ja 20-21. mai 2019. Huvirühmade kohtumise taustamaterjalidega on võimalik tutvuda juhtkogu kohtumiste lehel.
juuni-november 2019

17. juuni juhtkogu teine kohtumine. Teadlased ning mõjude hindajad koostavad ettepanekute põhjal stsenaariumid. 

september 2019  KSH ja muude oluliste mõjude hindamise algatamine keskkonnaministri käskkirjaga 04.09.2019.
KSH ja muude oluliste mõjude hindamise riigihanke ebaõnnestumine
septembri lõpp oktoobri algus 2019 Vahetähtaeg arengustsenaariumite esimesele tööversioonile, et esitada juhtkogule tagasisidestamiseks
oktoober 2019

KSH ja muude oluliste mõjude hindamise riigihanke ebaõnnestumine.

Arengustsenaariumitele tagasiside kogumine juhtkogult, bilateraalsed kohtumised huvirühmade esindajatega.

Arengustsenaariumite tutvustamisüritus avalikkusele toimus 29. oktoobril Tallinna Tehnikaülikooli Mektory Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses. Ürituse salvestust saab vaadata siit.

Üritusel esitletud ettekanded:

november 2019 Valmib arengustsenaariumide lõplik versioon, kuid mõjude hinnang nendele ebaõnnestub.
detsember 2019  Juhtkogu kohtumised 11. ja 17. detsembril. Kohtumise materjalidega on võimalik tutvuda siin.
jaanuar-märts 2020 Keskkonnaministeerium koostab etapiviisiliselt MAK2030 eelnõu, küsides kirjalikult ka juhtkogu tagasisidet. Tulemuseks on MAK2030 eelnõu kavand, mis võib sisaldada erinevaid alternatiive
märts 2020 KSH ja muude oluliste mõjude riigihange ebaõnnestub.
aprill 2020

Moodustatakse MAK2030 mõõdikute töörühm, kuhu kuuluvad riigiasutused, kes potentsiaalsetele mõõdikutele andmeid saavad pakkuda või kellel on suurem puutumus strateegiliste dokumentide mõõdikutega. Töörühma roll on teha eksperttaseme ettepanekuid MAK2030 koostamise juhtkogule, mida seejärel juhtkogus arutatakse ning vajadusel tagasi töörühma tuuakse.

juuni 2020 KSH protsessi hanke otsustatakse jagada kaheks: programmi koostamise hange ja aruande koostamise hange. Lihthange programmi koostaja leidmiseks ebaõnnestub.

26. juunil on juhtkogu kohtumine. Kohtumise materjalidega on võimalik tutvuda juhtkogu kohtumiste lehel.

september-oktoober 2020

28.09, 13.10 ja 21.10 juhkogu kohtumised. Kohtumise materjalidega on võimalik tutvuda juhtkogu kohtumiste lehel.

detsember 2020

7. detsembri keskkonnaministri käskkirjaga tunnistatakse kehtetuks juhtkogu moodustamise käskkiri. Seega lõppevad ka juhtkogule antud ülesanded, sh MAK2030 koostamine.

Rahvusvaheline hange MAK2030 KSH ja muude oluliste mõjude hindamise programmi koostaja leidmiseks.

jaanuar-veebruar 2021 Hankele laekunud ühispakkumuse heaks kiitmine ja töövõtulepingu sõlmimine. Algab KSH protsess programmi koostamisega.
24. märts 2021 Keskkonnaministri käskkirjaga moodustatakse uus juhtkogu.
31. mai 2021 Avalikustatakse MAK2030 eelnõu uus versioon, millele said huvigrupid esitada ettepanekuid.
juuni- november 2021 Juhtkogu töötab läbi kõik saabunud ettepanekud ja arengukava versiooni täiendatakse.
8. oktoober 2021 KSH programmi avalik arutelu.
1. detsember 2021 Juhtkogu III ametlik kohtumine ja selle järgselt eelnõu ning selle lisade täiendamine.
8. detsember 2021 MAK2030 täiendatud versiooni tutvustamine ministrile ja ajakirjanikele.
6. jaanuar 2022 KSH aruande hanke välja kuulutamine.
21. jaanuar 2022 MAK2030 täiendatud versiooni tutvustamine huvigruppidele.

22. veebruar 2022

Sõlmitakse leping keskkonnamõju strateegilise hindamise ja muude oluliste mõjude strateegilise hindamise aruande koostamiseks.
mai 2022 KSH aruande saatmine ettepanekuteks asjaomastele asutustele tähtajaga 22. juuni. Seejärel töötati ettepanekud läbi ning täiendati aruannet.
23. juuli-16. august 2022 KSH aruande avalik väljapanek ja MAK2030 täiendatud versiooni avalikustamine. Kirjalikke ettepanekuid sai saata 16. augustini (k.a).
24. august 2022 KSH aruande avalik arutelu.
sügis 2022 MAK2030 täiendamine lähtuvalt KSH aruandest ja saabunud ettepanekutest ning KSH aruanne tunnistatakse nõuetele vastavaks.
13. detsember 2022 MAK2030 saadetakse eelnõude infosüsteemi ametlikule kooskõlastusele. Saabunud ettepanekud töötati läbi ja täiendati arengukava eelnõud.
11. jaanuar 2023 Arengukava eelnõu koos kõigi lisadega saadetakse Vabariigi Valitsusele. Kuigi ka 30.12.2022 saadeti arengukava eelnõu Vabariigi Valitsusele, oli tarvis eelnõud kohendada tehnilistest aspektidest.
19. jaanuar 2023 Vabariigi Valitsus saadab arengukava otsuse eelnõu Riigikogule.
24. jaanuar 2023 MAK2030 eelnõu I lugemine lõpetati ning muudatusettepanekute tähtajaks määratakse 8. veebruar 2023 kell 12.00. Paralleelselt jätkab keskkonnakomisjon arutelusid huvirühmadega. Protsessi saab jälgida Riigikogu lehel (774 OE).

Leia kõik MAK2030 uudised meie uudiste lehelt.

Viimati uuendatud 26.01.2023