Elanikkonnalt ohtlike jäätmete kogumiseks on kohalikud omavalitsused (vald, linn) paigaldanud kogumiskonteinerid, mille asukoha kohta saab täpsemat informatsiooni kuhuviia.ee veebilehelt või kohaliku omavalitsuse veebilehelt.

Tavaliselt kodumajapidamises tekkivad ohtlikud jäätmed on:

  • aegunud ravimid
  • elavhõbeda kraadiklaasid
  • kodukemikaalid (torupuhastusvahendid, küünelaki eemaldid, juukselakid, õhuvärskendid jms)
  • vanaõli, õlised kaltsud, õlifiltrid
  • värvi-, laki-, liimi- ja lahustijäägid
  • väetised ja pestitsiidid
  • rotimürk jm biotsiidid
  • kompaktlambid (ehk säästupirnid), päevavalguslambid
  • patareid ja akud

Juriidilised isikud peavad ohtlikud jäätmed üle andma keskkonnakaitseluba omavale jäätmekäitlejale. Ettevõtjad, kellele on keskkonnakaitseluba väljastatud, leiad keskkonnaotsuste infosüsteemist KOTKAS.

Keskkonnakaitseluba on tegevusluba, mis annab õiguse teiste isikute poolt tekitatud ja üleantud ohtlike jäätmete käitlemiseks teenustööna ning määrab selle õiguse realiseerimise tingimused. 

Jäätmeseadus sätestab ohtlike jäätmete käitlemise eritingimused, pidades silmas kõrgendatud ohtu, mis nende jäätmete käitlemisel võib ilmneda.

Ohtlike jäätmete veol tuleb lähtuda jäätmeseaduses ja autoveo seaduses sätestatud nõuetest. Ohtlike jäätmete veol peab iga saadetisega kaasnema ohtlike jäätmete saatekiri. Ohtlike jäätmete saatekiri koostatakse ohtlike jäätmete veosele enne veo algust digitaaldokumendina ohtlike jäätmete saatekirjade andmekogus. Ohtlike jäätmete saatekirja andmekogu leiab ohtlike jäätmete saatekirjade infosüsteemist.  

Loe täpsemalt

Vanaõli

Vanaõli on mineraalne või sünteetiline määrdeaine või tööstusõli, eelkõige sisepõlemismootorites kasutatud õli ja käigukastiõli, määrdeõli, turbiiniõli ning hüdraulikaõli, mis ei sobi enam algselt ette nähtud kasutuseks.

Vanaõli kuulub ohtlike jäätmete hulka ning selle käitlemiseks on vaja jäätmeluba. Vanaõli tohib üle anda ainult ohtlike jäätmete käitluslitsentsi ja jäätmeluba omavale ettevõttele.

Kui see on tehniliselt teostatav, tuleb vanaõli koguda eraldi ning taaskasutamisel tuleb eelistada vanaõli regenereerimist.

Vanaõli tohib põletada ainult jäätmepõletusluba omavas jäätmekäitluskohas, mis vastab tööstusheite seaduse ja keskkonnaministri 20.06.2013. aasta määruse nr 41 "Täpsemad nõuded jäätmepõletus- ja koospõletustehase käitamisele" nõuetele. 

Vanaõli põletamine ilma jäätmeloata ning eelnevalt nimetatud määruse nõudeid täitamata on keelatud.

Viimati uuendatud 22.12.2022